avatar

Kaip žaisti diskgolfą?

Kaip žaisti diskgolfą? Taisyklės, patarimai ir viskas, ką turi žinoti naujokas


Diskgolfas – vienas sparčiausiai augančių sportų pasaulyje.
Per pastaruosius penkerius metus žaidėjų skaičius išaugo daugiau nei 200 %. Ir ne be priežasties.

Tai nebrangu. Prieinama kiekvienam. Ir be galo smagu.

Skirtingai nei tradicinis golfas, čia nereikia brangių lazdų ar klubo narystės. Tiesiog paimi diską – ir eini. Į parką, į mišką, į specialiai tam įrengtą aikštelę.

Kiekvienas metimas tampa iššūkiu, kiekvienas krepšys – tikslu. O svarbiausia? Tai žaidimas, kuris lavina koncentraciją, techniką ir kantrybę, bet leidžia atsipalaiduoti gryname ore.

Jei dar nežaidei – tu ne vienas. Tačiau vos pabandžius, supranti, kad diskgolfas – tai ne tik skraidančio daikto mėtymas. Tai sportas su savo strategija, etika ir netikėtai stipriu azartu. Ir jis tinka visiems: nuo vaikų iki senjorų, nuo profesionalų iki šeimų su šunimis.

Šiame straipsnyje rasi viską, ko reikia norint pradėti: pagrindines taisykles, įrangos tipus, praktinius patarimus ir dažniausias klaidas, kurių verta vengti jau pirmą dieną.

Diskas į rankas – ir lekiam!

 


 

Kas yra diskgolfas?


Diskgolfas – tai sportas, kurio tikslas
įmesti diską į specialų krepšį su kuo mažiau metimų. Panašiai kaip tradiciniame golfe, žaidėjai startuoja nuo tam tikros vietos („tee pad“) ir stengiasi pasiekti taikinį – metalinį krepšį su grandinėmis.

Kiekvienas metimas – tarsi smūgis lazda golfo lauke. Tik čia vietoj kamuoliuko – diskas, primenantis frisbee, bet su skirtingomis formomis ir paskirtimis.

Diskgolfas žaidžiamas atvirose vietose: parkuose, miškuose, kalvotuose laukuose. Aikštelėse dažnai būna 9, 18 ar net 27 „duobutės“. Kiekviena jų turi skirtingą ilgį, sudėtingumą, kliūtis. Žaidėjas turi sužaisti visą trasą, skaičiuodamas kiekvieną metimą.

Kas įdomu: geresni žaidėjai dažnai atsineša visą „diskų rinkinį“, nes kiekvienas diskas veikia skirtingai – vienas toliau skrenda, kitas staigiai suka į kairę ar dešinę. Tai tampa technikos žaidimu.

 




Reikalinga įranga


Norint pradėti žaisti, nereikia daug – užtenka
bent vieno disko ir noro.

Tačiau jeigu nori labiau įsigilinti, rekomenduojame turėti tris pagrindinių tipų diskus:

  • Driver (tolimojo metimo diskas) – skirtas ilgiems metimams;

  • Mid-range (vidutinio nuotolio diskas) – tikslesniam ir valdomesniam skrydžiui;

  • Putter (taikinio diskas) – trumpiems metimams į krepšį.

Kiekvienas diskas turi svorio, formos ir profilio skirtumus, o tai daro įtaką jo skrydžio trajektorijai. Pradedantiesiems rekomenduojama rinktis lėtesnius, stabilesnius diskus (su mažesniu „speed“ ir „fade“ reitingu).

Be to, pravartu avėti patogią, neslystančią avalynę – aikštelės dažnai drėgnos, miškingos ar kalvotos.

 

 


 

Diskgolfo taisyklės

 

Startas – metimo aikštelė


Kiekvienas takas prasideda nuo specialios
starto zonos – dažnai tai pažymėta betoninė ar guminė aikštelė. Pirmą metimą atlieka visi žaidėjai iš ten, pagal sutartą arba burtų keliu nustatytą tvarką.

Po pirmo metimo
, žaidžia tas, kieno diskas atsidūrė toliausiai nuo krepšio – taip ir tęsiama iki tol, kol visi pataiko į krepšį. Kiekvienas metimas skaičiuojamas. Net jei diskas atsimuša į grandines, bet neikrenta į krepšį – skaičiuojamas papildomas metimas.

Disko metimo vieta

Kiekvieną kartą metant diską, privaloma jį mesti iš pozicijos, kurioje jis nusileido. Leistina žengti viena koja į priekį, bet ji turi likti disko nusileidimo taške, kol diskas paleidžiamas. Taip užtikrinama sąžininga eiga.

 

Įskaitomas metimas į krepšį

Diskas laikomas įmestu tik tada, kai stabiliai įkrenta į krepšio vidų (į grandines ir į krepšio dugną). Jei jis pakimba ant krašto ar įstringa tarp grandinių – tai dar nėra įskaitomas taškas.

 

Bendrai priimtos elgesio taisyklės:

  • Netrukdyk kitiems žaidėjams – palauk, kol jie baigs metimą.

  • Saugumas pirmiausia – neversk, nemesk disko, jei priekyje yra žmonių.

  • Atiduok prarastus diskus – dažnai diskuose būna parašyti savininko kontaktai. Malonu būti sąžiningu žaidėju.

  • Žaisk greitai, bet pagarbiai – neleisk susidaryti grūsčiai aikštelėje, bet neskubink kitų.


Kiek takų turi žaidimas?

Standartinė trasa – 18 takų, kaip ir klasikinis golfas. Tačiau dažnai galima rasti ir trumpesnių, 9 takų trasų, kurios puikiai tinka pradedantiesiems. Kiekvienas takas turi „par“ reikšmę – tai reiškia, per kiek metimų „vidutiniškai“ turėtum įmesti diską. Pavyzdžiui, jeigu takas yra par 3, vadinasi, tikslas – įmesti diską per 3 metimus.




 

Dažnos klaidos pradedantiesiems


Per sunkus diskas:
naujokai dažnai renkasi diskus profesionalams – bet lengvesni ir stabilesni diskai leis lengviau mokytis.


Bloga metimo technika:
metant netaisyklingai, diskas skrenda bet kur. Geriausia pradėti nuo paprasto „backhand“ metimo ir pamažu mokytis kitų stilių.


Skubėjimas:
diskgolfas – tai žaidimas su tempu. Neskubėk. Įvertink trajektoriją, kliūtis, vėją.


Nežinojimas, kur žaisti:
Lietuvoje jau veikia daugiau nei 30 viešų diskgolfo aikštelių! Visus Lietuvoje viešai prieinamus parkus gali rasti čia - https://www.discgolf.lt/parkai/

 


 

 

Kodėl verta išbandyti?


Diskgolfas – tai ne tik sportas. Tai
bendrystė, gamta, strategija ir nuotykis. Ir svarbiausia – jis prieinamas visiems.

  • Jokio brangaus inventoriaus;

  • Nereikia sportinio pasirengimo;

  • Tinka žaisti vienam, su šeima ar draugais;

  • Tai puikus būdas judėti gryname ore ir lavinti koordinaciją.


Jeigu pavargai nuo uždarų sporto salių ar nori paįvairinti aktyvų laisvalaikį – diskgolfas gali tapti tavo nauju atradimu.

 


 

Išvada

Diskgolfas – tai įtraukiantis, strategiškas ir malonus sportas, kurį gali žaisti kiekvienas. Nesvarbu, ar esi profesionalas, ar visiškas naujokas – ši veikla leis pabėgti nuo ekranų, pakvėpuoti grynu oru ir... pasivaržyti su draugais!

Pradėk nuo vieno disko. Vienos trasos. Vienos dienos gamtoje.

Ir galbūt jau netrukus – rinksiesi savo mėgstamą „putterį“ ir skaičiuosi „birdie“ rezultatus.


Ieškai, kur pradėti? Apsilankyk mūsų diskgolfo puslapyje – mes esame oficialūs Discmania partneriai Lietuvoje ir siūlome platų pasirinkimą tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems žaidėjams. Išsirink tinkamus diskus, krepšį ar starterio rinkinį ir pirmyn į trasą!

Jei gyveni Aukštaitijoje, labai rekomenduojame apsilankyti diskgolfo aikštelėje Panevėžyje. Čia galima ne tik treniruotis, bet ir atrasti bendruomenę!